Bih-Geto
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bih-Geto

https://bihgeto.forumieren.com
 
HomeHome  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Da li ste jugo nostalgicar/ka

Go down 
5 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
neeno
Admin
Admin
neeno


Broj komentara : 432
Reputation : 0
Points : 9
Registration date : 2008-10-11

Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: re   Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Icon_minitimeMon Nov 24, 2008 8:32 pm

Danas i nisam nesto za poduge replike .Ali nemogu da neke stvari neodgovorim.Prvo prije svega dicim se sto sam musliman .Kako sam to danas slobodan reci tako sam i prije to isto mogao.Meni stvarno nije jasno u kojoj ste vi regiji zivjeli (mislim na one koji kazu da nisu smjeli reci sda su muslimani ).Mozda je to i bilo u periodu 45-61 god .Pa valjda ste cule za demonstracije studenata daleke 68`.Pa bili smo i to podobro od toga vremena zagazili u demokratsko drustvo .I na toj demokratiji pozavidjele su nam mnoge zemlje zapadnog svijeta.Doduse da nisi mogao svasta javno reci ,ali bilo je sloboda u izobilju.Da ,da da se vratim na demonstracije 68`.Procitajte sta se sve dogodilo i kako su kaznjeni vinovnici (nista strozije nego u zapadnimm zemljama tog vremena) .
Goli otok kao sinonim mucenja potlacavanja i ko zna kakvih gadosti .Pa pobogu USA i svaka zemlja ima po nekoliko takvih .Hajde dajte paralelu izmedju toga .U nas nije bilo smrtne kazne .U mnogim zemljama jos uvijek postoji taj zakon.Pisete o necemu sto ste malo naculi ali niste malo zabili nos u knjige historije ali ne jednu .Ja nikada neuzimam jednog pisca kao pojam savrsenstva , istine i sve sto uz to ide ,dok neprocitam sve kritike , pohvale o njemu .Dakle jedna je istinita a to je upucujem vama koji jos nevjerujete da je onaj sistem bio ne 100 nego vise stotina puta bolji .A za izreka je ovo : Hiljadu puta ponovljena laz doimace vam se istinom 1001-vi put kada bude izrecena .Pa tako i vi .
Nadam se da neuzimate nista licno . I ako zelite historijske argumente, no frx postavim da malo procitate .

Neeno...
Na vrh Go down
https://bihgeto.forumieren.com
beca




Broj komentara : 44
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 2008-10-28

Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li ste jugo nostalgicar/ka   Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Icon_minitimeMon Nov 24, 2008 11:53 pm

Evo mene da malo komentarisem .
Neno nema potrebe da postavljas historiju na forum jer je ja licno vrlo vrlo dobro poznam i to historiju ili ti istoriju od razlicitih autora. Tako se ne moras muciti i postavljati sto se mene licno tice za ostale neznam
Drugo to da si mogao reci da si musliman , da si mogao klati kurban i ici u dzamiju to sve stoji i sve to jesi mogao raditi ali ne JAVNO i sve se to moglo u rurarnim dijelovima mogao si na sav glas reci , a hajmo malo u grad za vasu ifnormaciju Prof.dr. Munib Gavrankapetanovic kad je prvi put rekao javno muslim sam , isti dan mu je tadsnja UDBA uletila u kucu ostalo se zna. Isti taj muslimanski intelektualac je godinama nosio posljedice UDBASA i na kraju je umro od rana zadatih od UDBE. Ako vas interesuje vise informacija ima divna knjiga od Gavrankapetanovica nije zgoreg procitati .
Na vrh Go down
Drug




Broj komentara : 22
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 2008-11-22

Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li ste jugo nostalgicar/ka   Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Icon_minitimeTue Nov 25, 2008 10:32 pm

Draga gospodo, ne mozemo pisati o Bosni, zato sto nismo tamo? Znaci kisu mozes samo docarati kad pokisnes? Pa cak i da je tako, ne zaboravite, mi smo vec pokisli, tj mi smo zivjeli u Bosni.
Rado bih neenim argumentima doda jos koji, ali sam za to slab. No;
Ako se Islam nije u gradovima prakticirao, onda odakle nam silne dzamije, stare stotinama godina po nasim lijepim gradovima. Vjerujte mi, nisu bile samo predimenzionalni ukrasi. Vjerovali ili ne, KLANJALO se po dzamijama u gradovima (i prije 1992 !!!!!!!!!!)
Na vrh Go down
skituljko




Broj komentara : 59
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 2008-11-02

Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: HEH NEMOGU OSTAT RAVNODUSAN   Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Icon_minitimeTue Nov 25, 2008 10:59 pm

DRAGE MOJE OPET STE POGRIJESILE TEMU
MI PRICAMO O JUGO-NOSTALGIJI. MA DRAGA MOJA BECO UPITAJ SEBE NA SAMO; KAKO SI DOSLA DO TOG STANA ?,NA KOJI NACIN SI GA DOBILA,?KOLIKO SI VEZA SAMO POTEGLA DA BI DOBILA CAK DVA POSLA,?UPITAJ SE ;DALI JE NORMALNO DA JEDNA DRZAVA FUNKCIONISE NA RODBINSKIM ILI VEC KAKVIM DRUGIM VEZAM,?DALI JE NORMALNO DA SREDNJOSKOLAC DODJE NA FUNKCIOJU ZA KOJU SE TRAZI VISOKO OBRAZOVANJE PO PARTIJSKOJ LINIJ?.DALI ZNATE DA JE VRLO MALO ONIH KOJIMA JE PALA KASIKA U MED DA "REGULARNO"DOBIJE STAN ILI POSAO?
DALI STE UTISLI U BIRO ZA ZAPOSLJAVANJE DA VIDITE KOJI PROFILI CEKAJU NA POSAO.?
NEMOGU POVJEROVAT DA SVI TI LJUDI NECE DA RADE ILI RADE NA CRNO SVAKOJAKE POSLOVE DOK SE DAJDZICI ,SETRICI I SESTRICINE VELIKIH GUZONJA SEPURE NA NJIHIVIM MJESTIMA,IRONICNO JE DA O TOJ TEMI PISE NEKO
KO NEMA PREDSTAVU KAKO JEDNA DEMOKRATSKA DRZAVA I NA KOJIM PRINCIPIMA FUNKCIONISE.NIKAD NISAM PLJUNUO NA BOSNU I NJENE TEKOVINE KOJE JE RATOM DOBILA, ALI UPITAJTE SE KOJA SVRHA TIH NASHIH DRZAVICA I KOME JE BILA U INTERESU U VRIJEME EVROPSKIH INTEGRACIJA KAD SE DRZAVE KOJI SU VJECITI NEPRIJATELJI INTEGRISU U JEDNU ZAJEDNICU.ZAMISLITE DRZAVE KOJE IMAJU DUGOGODISNJE MOZE SE REC CAK I VJEKOVNE INCIDENETE STAJU POD JEDNU ZASTAVU
A BIVSA JUGA SE DIJELI,DALI STE SE UPITALI ZASTO JE TO TAKO,NE NARAVNO VISOKO CIJENIM VAS PATRIOTIZA,M,JER SAM I SAM PATRIOTA ,A STO SE TICE IZLAZENJA IZ BOSNE 92.JA SE NE OSJECAM PROZVANIM JER SAM IZ BOSNE IZASO JOS 89 .GODINE PO SLUZBENOJ DUZNOSTI
I NE PRAVITE PROCJENU KO JE I NA KOJI NACIN UCESTVOVO U RATU
JER BI SE MORALE JAVNO IZVINJAVAT NEKIM LJUDIMA
JER RAT SE NIJE VODIO SAMO U ROVOVIMA.TOLIKO DA SE ZNA
ET JA NAPISA SVE TO O MOJOJ BOSNI I TRENUTNO EKONOMSKO POLITICKOJ SITUACIJI U NJOJ,A TO SA JUGO NOSTALGIJOM NEMA NIKAKVE VEZE,BECO AKO NEMAS ARGUMENTE ZA REPLIKU NACNI NOVU TEMU
I NE SMTARAJ NISTA LICNO IZMEDJU NAS JER OVO JE JE SAMO DEBATA
I RAZMJENA MISLJENJA
NE SMATRAM TE GLUPOM. INACE NEBIH REAGOVO NA TVOJE PISANIJE.SAMO SAM TI HTJEO NAMETNUT SVOJ NACIN RAZMISLJANJA
TIME SE BAVE POLITICARI I ZATO KORISTE MEDIJE
KO IMA VISE SATI NA TV ON JE POBIJEDIO MISLI O TOME SLEDECI PUT KAD GLEDAS DNEVNIK .
LJUBI VAS I VOLI VAS SKITULJKO
Na vrh Go down
Drug




Broj komentara : 22
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 2008-11-22

Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li ste jugo nostalgicar/ka   Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Icon_minitimeWed Nov 26, 2008 5:14 am

Eh skituljko. Gdje ce biti da Bosna nije demokratska zemlja. Najbolji pokazatelj za to je, da npr. poglavar jedne vjerske zajednice na Kovacima gradi sjediste vrijednosti 10-ak mio maraka. Jeste doduse da se od tih para otprilike 1000 penzionera, koji su citav svoj zivot u radu proveli, pa sada prosjecnu penziju od 150-300 Km imaju, tri god hraniti mogu; ali oni su stari, neka se malo strpe. Kad smo vec ta vjerska prava izborili, treba to i pokazati. A da Bona nasa nije demokratska, recimo da je ovo vrijeme Yuge, mislim da to nebi tako islo. Ili? Ah da zaboravih, to bi trebalo titu da silne vile pravi (moja greska). Mozda, ali samo mozda, proslo bi to da se kupi zemljiste u ljubljani za izgradnju dzamije, koje samo kosta oko 4 mio €. Posto je ovo post sa dosta "mozda", mozda su ovo sve dezinformacije, i ja sam zabludjen yugo-nostalgijom. Ah tko ce ga znati.....Zaboravlja se u svemu tome, da je yuga kao ping-pong loptica bila u interesima drugih drzava. Podsjecam samo na "US- politika prema Jugoslaviji", papir reganove vlade- sadrzajno podudarajuci sa NSSD 54-. Ali eto vec kad smo potrcali nasoj sreci, sad trebamo biti ponosni, i na svakom cosku nasu vjeroispovjest sa drugima dijeliti. Jer, nemamo drugih briga.
Kazu uvijek, ko hoce raditi u Bosni, ima posla. Hmmmm. Na kraju ipak, uvidjam svoju zabludu. Pa Bosna je ekonomski jaca od Njemacke!!!! Ovdje ne moze svako raditi ko hoce. Gospodo draga, sad mi tek pri pisanju spade mrak sa ociju: Nasa draga Bosna pruza svakome sansu da bude sretan u danasnje doba vjerskih prava i ekonomskog prosperiteta a oni koji ne rade (vecina mojih poznanika) oni su samo lijeniiii. Uh eto, opet nesto naucih. Eh u Yugi to nije bilo tako, priznajem..... Hmm Neeno i skituljko; ako uskoro ne nadjete kakvih argumenata, mjenjam lager u "nisam Yugo-nostalgicar".
P.S. 3.12 h je, covijek uci i u najcudnija vremena.
Na vrh Go down
neeno
Admin
Admin
neeno


Broj komentara : 432
Reputation : 0
Points : 9
Registration date : 2008-10-11

Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: re   Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Icon_minitimeWed Nov 26, 2008 7:34 pm

E sad ovako cemo davati argumente pa na kraju izvagati .Znam dosta toga sto je i skiti spomenuo a i drug . Prvo moje zapazanje se kao i kod svih nas dijasporaca ono vizualno sto nam para oci ,a to je : Radni dan, negdje izmedju 10 i 11 ujutro .Neki Caffe kao mjesto dogadjaja .Gledam skoro svi stolovi zauzeti.Dokoni mjesni mladici i oni koji to vise nisu ispijaju svoje kafice uz sok ,kiselu ili jos ponesto .Malboro,dunhill, itd cigarete na stolu.Bezbrizno razgledaju razgovaraju , tracaju .E to nisam navikao na zapadu.Jedino oni koji zive od socijalne pomoci to mogu ali ni oni svaki dan kao ovi nasi dokoni leziljebovici.I kada me vide odmah prica kako nema posla , kako je ovdje tesko .E u tom momentu bih sebe za guzicu ujeo od muke .Koji sam ja hajvan da me jos i oviu prave time .Majko mila zar nikako jedna ama samo jedna iskra griznje savjesti ispliva pa se bar pocrvene .Ma kakvi i obicno na kraju tih razgovora ti likovi , dobro obuceni odlaze negdje na cevape ili jedu svakojaku carsijsku hranu .Ma odakle sva ta lova .To je povuceni izgleda iz onoga vica kada bosanac kaze da ima platu 200 km a trosi mjesecno 700 km .Ma jest fol zesci .Taj argument mi niko nemoze izbiti iz ruke da imamo vise neradnika nego citava usa .Normalno izuzimam bolesne stare i one koji rade .
A posla ima.Mene je bas to natjeralo da okrenem par brojeva predstavljajuci se kao netko nn i trazio sam posao .Od 6 napravljenih poziva na 4 sam imao odmah radno mjesto i cak sam znao i kolika mi je plata i koliko mi je radno vrijeme .Jedino sam morao svoju radnu odjecu imati .Eto pa sad skontajte .U ovome slucaju sadasnji sitem je bolji od onoga .Ali ti neradnici su za mene ljigavci,paraziti koji zive sa tudjih ledja .Ja sam ipak sa svojom platom najzadovoljniji .a tako je bilo i u onome sitemu. Cak i bolje .Jer mnogi su isli i po dva puta na more i na planinu vodili djevojke, oni ozenjeni supruge i djecu .Banjali se .Ovo sto sam rekao mislio sam na obicnu radnicku klasu iz onoga doba .Pogledajte kako danas zivi ta ista klasa .Jad i bijeda .Ali oni rade i cute .Kazu mora se zivjeti .E tu se vracam da je onaj sistem bio daleko bolji .Samo dok jedem i opet se vrnem

Neeno....
Na vrh Go down
https://bihgeto.forumieren.com
neeno
Admin
Admin
neeno


Broj komentara : 432
Reputation : 0
Points : 9
Registration date : 2008-10-11

Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: nastavak....   Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Icon_minitimeWed Nov 26, 2008 10:17 pm

Eh mili moji evo me opet.Obavio sam sve i da se vratim na ovaj zadnji post .Svaki protivnik jednog sistema kada izlaze cinjenicno stanje , iznece samo lose osobine tog sistema , propuste , nepravilnosti , nepravde i sve joj stosta .To je normalno ,zato postoje i replike i protivnici protivnika .I onda opet u krug dok se nevidi i nerazjasni cije su cinjenice vjerodostojnije i cvrsce ciji su argumenti ubjedljiviji.Ja nekazem da onaj sistem nije imao gresaka .Jest naravno .Ali ni blizu koliko to ovaj ima .Poredjenja radi recino da je onaj sistem bio crvljiva jabuka u kojoj je bilo 10 crva koji su napravili rupe a ovaj je kada imate kantu crva i u njoj jabuku .Bas takvo poredjenje namjero sam naveo ,jer smatram da svi ovi ini neo nacionalisti su crvi koji samo razjedaju i drzavu i truju narod.Ostajem u ubjedjenju da je onaj bio dalekooooooooooooooooooo bolji humaniji ,privlacniji i ugodniji sistem nego ovaj dok me neko nerazuvjeri .

Neeno....
Na vrh Go down
https://bihgeto.forumieren.com
skituljko




Broj komentara : 59
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 2008-11-02

Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li ste jugo nostalgicar/ka   Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Icon_minitimeWed Nov 26, 2008 11:46 pm

odustajem od replike neno,mislim da si bas sve reko ovim zadnjim postom,mislim da je drug onim ironicnim pismom dokusurio sve protivnike jugo-nostalgije,ti neno nehljebovice a ja,?ja cu tek da im zaprzim corbu na sledecim izborima
hahahahahahah
STRASNO SAM PONOSAN STO SAM CLAN JEDNOG VAKO DOBROG TIMA FORUMASA
POZDRAVLJA VAS I LJUBI VAS SKITULJKO
Na vrh Go down
beca




Broj komentara : 44
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 2008-10-28

Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li ste jugo nostalgicar/ka   Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Icon_minitimeTue Dec 02, 2008 3:51 pm

E evo i mene opet malo.
Skiti pitas me odakle meni stan i kako sam ga dobila, vrlo jednostavno svojim radom i zbog toga sam radila dva posla hvala bogu da sam ga imala. Narode u Bosni ima posla samo što su ovde svi navikli na titin režim " plata ide a ja ležim " e dragi moji i drage moje nema vise toga kapitalizam pokucao na vrata. Sad ako hoces da imas moraš dobro dobro da radiš a najlakše od svega sjediti i kukati kako je teško i kako je bilo divno za vrijeme titinog režima a niko guzicu da podigne da radi. Svi nesto odma hoce kancelarije, kompjutere. Meni nije stid reci da sam radila ovaj posao koiji radim sad a poslije podne jedno vrijeme radila u cvjecari ( oni koji me poznaju znaju koliko ja mrzim cvijece ) do nekih doba po ujutro opet na redovan posao , pa poslije cvecare u vidoteci i nista ama bas nista me nije bilo stid. Lako je reci nevalja država i nevalja sistem, normalno da nevalja onim koji nece da rade i koji su iskopleksirani i nedo bog slucajno ko da radi neki posao za koji nije školovan. I ja sam školovana pa sam radila šta mi je ponudženo
Toliko od mene sad žurim moram raditi cmoka za sve
Na vrh Go down
skituljko




Broj komentara : 59
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 2008-11-02

Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li ste jugo nostalgicar/ka   Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Icon_minitimeThu Dec 04, 2008 10:15 pm

BECO BA,NISAM MISLIO ISPITIVAT PORIJEKLO TVOJE IMOVINE
SAMO SAM SE OSVRNUO NA TO KAKO SE NAJCESCE DOLAZI DO STANOVA ILI POSLOVA U BOSNI
I SAMA SI TOGA SVJESNA AL NECES PRIZNAT NEGO NEMA VEZE I NISAM PLJUVO PO BOSNI NEGO SAM IZLAGAO CINJENICNO STANJE .ZA I PROTIV JUGO -NOSTALGIJE? PITANJE JE SAD. BECO



I MOLIO BI SVE KOJI MOGU DA DEMANTUJU CINJENICE KOJE SAM NAVEO U GORNJIM POSTOVIMA
AKO ME UBIJEDITE JAVNO CU SE IZVINUT .





SKITULJKO
Na vrh Go down
neeno
Admin
Admin
neeno


Broj komentara : 432
Reputation : 0
Points : 9
Registration date : 2008-10-11

Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: re   Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Icon_minitimeFri Dec 12, 2008 12:51 am

Danasnja drzava (BiH) je utemeljena na onome " I po babu i po stricevima". Sto jest jest ,ruku na srce treba staviti i priznati povracam
Na vrh Go down
https://bihgeto.forumieren.com
skituljko




Broj komentara : 59
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 2008-11-02

Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: PROBUDI SE BOSNO I OTVORI OCI.MISLI SVOJOM GLAVOM   Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Icon_minitimeSat Dec 20, 2008 12:00 am

Gledajuci sa strane nasu Bosnu,a poznajuci prilike u njoj,mislim da je rjesenje prijem u Eu nasu Bosnu bas ovakva kakva je, i tek tad da se dovede u red na prekret(prelom)bas onako kako smo mi navikli:zakoni preko noci.ALI I POSTOVANJE TIH ZAKONA U MAKSIMUMU.HAJKA AL PRAVA HAJKA NA KORUMPIRANE POLICAJCE I POLITICARE.VOJNI I CIVILNI VRH ODMA SMIJENITI I POSTAVITI
prinudnu upravu.postaviti skolovane ljude na funkcije za koje su obrazovani.Unaprijedit skolstvo i zdravstvo od sredstava koji su steceni prodajom imovine onih koji su to nezakonit nacin stekli.Isplatiti RVI penzije dostojne covjeka.Konacno smanjiti nacionalisticke tenzije na sve tri strane.Vratiti identitet nasim gradovima(vratiti znakove na registarske tablice gradova iz kojih su)
tek onda bi nasa Bosna postala prava drzava jer nebi imalo smisla da Hrvatska trazi herceg-bosnu,,da Srbija prestane svojatati Republiku srpsku i da se smanji uticaj Arapskih zemalja u federaciji,jer i onako sva njihova doniranja ulazu se u izgradnju dzamija i crkava.Kad nas toliko vole zapad,rusija i arapski emirati zasto ne izgradjuju fabrike da se nas narod zaposljava,zasto ne otvore edukativne centre,zasto ne bude besplatno zdravstvo u Bosni?Naravno zato sto im nije u interesu da Bosna bude samostalna drzava koja ima svoju infrastrukturu i koja moze funkcionisati baez njihive pomoci.Ljudi oni nas samo ucjenjuju ostvaruju svoje planove strateski vazne za za njihove interese
.Zast jednom ne pogledate istini u oci.Zasto vas zavode "javni""demokratski"mediji.
PROBUDI SE BOSNOOOOOOOOOOOOO
Na vrh Go down
Sponsored content





Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li ste jugo nostalgicar/ka   Da li ste jugo nostalgicar/ka - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Da li ste jugo nostalgicar/ka
Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Bih-Geto :: Politika i desavanja :: Politika-
Idi na: