Bih-Geto
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bih-Geto

https://bihgeto.forumieren.com
 
HomeHome  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Fatina ordinacija i apoteka

Go down 
4 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3
AutorPoruka
Lady - Fata
stalni clan
stalni clan
Lady - Fata


Broj komentara : 503
Mjesto : Austria
Reputation : 0
Points : 5
Registration date : 2008-10-28

Fatina ordinacija i apoteka - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Fatina ordinacija i apoteka   Fatina ordinacija i apoteka - Page 3 Icon_minitimeThu Dec 11, 2008 4:08 pm

SJEDENJE I PROSTATA

Problemi sa prostatom sve više se pojavljuju i kod mlađih muškaraca. Prevencija ove bolesti je jako bitna i može biti korisna. Evo nekoliko saveta:

Ne zapostavljajte šetnju. Naročito ako na poslu provodite dosta vremena sedeći. Ako svakog dana bar malo prošetate to će vam pomoći u otoku viška krvi iz prostate i olakšaće dotok krvi prema srcu.

Bavite se sportom. Jedan od najboljih je plivanje, jer kontakt sa hladnom vodom steže krvne sudove što sprečava preveliki dotok krvi u prostatu. Sportovi koje trebate da izbegavate su vožnja bicikla koja može da dovede do nadraživanja, i teretanu, koja povećava pritisak u stomaku.

Smanjite alkohol. Veoma je štetan jer pojačava cirkulaciju u organizmu i količinu krvi u prostati. Zbog toga konzumirajte ga umerenon naročito izbegavajte pivo.

Ishrana. Iz svog jelovnika izbacite začinjena jela. Neki začini, kao što su biber i crvena paprika, isto tako podstiču bolji protok krvi. Savetujemo da ih svedete na minimum.
Na vrh Go down
Lady - Fata
stalni clan
stalni clan
Lady - Fata


Broj komentara : 503
Mjesto : Austria
Reputation : 0
Points : 5
Registration date : 2008-10-28

Fatina ordinacija i apoteka - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Fatina ordinacija i apoteka   Fatina ordinacija i apoteka - Page 3 Icon_minitimeThu Dec 11, 2008 4:09 pm

Zitarice - Grains
Žitarice

Dragi Čovječe,

Ja sam vrlo ponosna, Tebi hiljadama godina poklanjati vitalnost, energiju i ljepotu. Usitni me, ali molim Te, uzmi sve što Ti ja pružam. Uzmi me cijelu. Svejedno je ako me želiš kuhanu, pečenu ili me želiš sasvim svježu. Pritom uvijek moraš imati na pameti: ja sam, ako me u cijelosti iskoristiš, Tvoj prirodan i uvijek uspješan lijek za sva vremena. Ja sam poklon prirode za Tebe i sve Tvoje bližnje.
Koristi najmanje 3 oz zitarica u vidu ciriosa,(cereal), hljeba, suvih kolacica, rize, ili makarona svaki dan. 1 oz je oko 1 kriska kljeba, ili 1 casa jutarnjeg ciriosa, ili pola case od kuhane rize...

Voce i Povrce

Savremena ishrana ljudi se ne može zamisliti bez voća i povrća bez obzira što oni ne sadrže u većoj mjeri osnovne "gradivne" materije ljudskog organizma, kao što su ugljeni hidrati (skrob), masti i bjelančevine (proteini). Voće, povrće dragocjeni su i nezamjenjivi za dobar rad i vitalnost ljudskog tijela. Značajna je uloga mineralnih materija, zvanih makroelementi ili mineralne soli, kao i uloga nezaobilaznih mikroelemenata. Dodamo li tome lahko svarljive šećere, obojene (hlorofil, anatocijan) i neke organske materije i vodu, samo smo pokušali istaći značaj voća, povrća i sličnih namirnica u ljudskoj ishrani.
Koristiti vise modro zeleno povrce, kao brokule, spanac, boranija... Koristi svjeze, zamrznuto voce i praviti prirodne juice.

Mlijeko

Mlijeko je prirodna hrana bogata kalcijem, bjelančevinama, vitaminima i mineralima, prijeko potrebnim za rast i pravilno funkcioniranje ljudskog organizma. Koristiti manje masno mlijeko- low-fat.Koristi sojino mlijeko. Sojino mlijeko je vodeni ekstrakt sojinog zrna ili fina emulzija sojinog brašna odnosno izoliranih sojinih proteina u vodi s dodatkom vitamina, mineralnih tvari i arome.

Meso gajeno na današnjim savremenim farmama predstavlja biološki bezvredno, patološko meso, koje je toksično i veoma štetno za ljudski organizam. Po svojoj biološkoj konstituciji čovek je biljojed, odnosno plodojed i sve što sadrži meso može se nadoknaditi pravilnim izborom i kombinovanjem namirnica. Na primer, po svom sadržaju i kvalitetu belančevina soja (43% belančevina) je neuporedivo kvalitetnija i za ljudski organizam prihvatljivija namiranica.Koristi manje masno meso. Vise koristiti perutninu.Vegetarijanska hrana je bogata vlaknima neophodnim za redovno oslobađanje organizma od otpadnih materija, koje meso ne sadrži, pa se veoma dugo zadržava u telu čovjeka (pet dana). Period varenja vegetarijanske hrane je mnogo brži i lakši, jer organizmu nije potrebna dodatna energija, koja ostaje za regeneraciju, fizičke i umne aktivnosti.
Na vrh Go down
Lady - Fata
stalni clan
stalni clan
Lady - Fata


Broj komentara : 503
Mjesto : Austria
Reputation : 0
Points : 5
Registration date : 2008-10-28

Fatina ordinacija i apoteka - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Fatina ordinacija i apoteka   Fatina ordinacija i apoteka - Page 3 Icon_minitimeThu Dec 11, 2008 4:16 pm

INTERNET BOLEST - OPASNA OVISNOST
Zavisnost od racunara i Interneta je relativno mlada. Mada su se prve pojave desile jos pre trideset godina, tada niko nije ni bio u stanju da donese zakljucak da je rjec o tipu bolesti. Silovit napredak se dogodio sredinom devedesetih proslog vjeka. Internet i komercijalizacija mnogih njegovih servisa, kao i dostupnost racunske opreme u domocinstvima, doprijenijeli su razvoju ove socioloske pojave. Jer danas je pc i rad, ucenje, zarada i mnogo toga jos,..... nezamisliv je zivot maltene bez njega. Neprimjetno se uvukao u svaku poru zivota, a onda se pojavljuje jos i internet sa svojim nesebicnim unapredjenjima kvaliteta zivota. Sve to redom pod velom olaksica, ljudi se nesvjesno poceli zavisiti od racunara, pravdajuci svoje visecasovno sjedenje ipred monitora napredkom civilizacije. Ova pojava je postala toliko agresivna da mnogi ne dozvoljavaju pristup racunaru, svom ravnopravnom clanu porodice, smatrajuci uredjaj svojim ljubimcem ili licnim sefom tajni??? Danas u porodicama svako ima svoj strogo odvojen pristup podacima e-maila itd. Cesto su mnogi spremni i da se posvadjaju ukoliko je neko pomjerio ikonicu na desktopu ili slucajno instalirao neki svoj program. Internetsko ludilo definitivno pravi razlike medju najblizima i postavlja se ipred zivih bica. Svako kupuje svoj racunar, i na taj se familija otudjuje, svako u svom cosku.

Ako satima sjedimo za komputerom i osjecamo nervozu ka nijesmo na on-line, pa nam nije do razgovora sa ukucanima, ni druzenja sa starim prijateljima, znak je za uzbunu. Ako nas muci nesanica iz dan u dan, jer ne mozemo da se odvojimo od neta, sva je prilika da smo postali komputerski narkoman, jer internet je isto kao i droga i mada je zavisnost od pc jos nepriznata mislim medicinski, ona je bez strucne pomoci tesko savladiva.

Zavisnici su svi koji svakodnevno provode vise od cetiri ili sest sati uz racunar. Oni su po pravilu izolovani i druze se samo sa virtuelnim prijateljima????? Asocijalni su sebicni, i egocentricni. Ako ostanu bez internet sati u stanju su da naprave jako visoke telefoske racune setajuci internetom.

A ovoj bolesti je u 90 posto slucajeva sklona muska populacija koja neopazeno i duboko zalazi u zavisnost od video igrica, pricaonica, surfovanja po internetu i cyber sexa. Rastuca slozenost cyber prostora krije novu, anonimnu metodu seksulnog druzenja. Koliko god to bezazleno izgledalo, anonimnost, trenutnost dostupnost flertovanja, seksualnosti i romanticnog kontakta on-line sve je popularnije te se gotovo preko noci pretvorio u epidemiju. Anonimnost podstice vrstu hrabrog druzenja kojeg se mnogi ne bi usudili u stvarnom kontaktu sa nekom osobom. No o ovome mozda vise na posebnom clanku. Zavisnik, pokazuju istrazivanja i praksa, postaje agresivan, poput alkoholicara. Taj savremeni mentalni poremecaj siri se poput zaraze, koju zavisnici, ali ni njihovi bliznji skoro i neprimecuju. Tek kad strast predje u naviku, a navika u agresivnu ovisnost, trazi se pomoc strucnjaka. Nekad i bude kasno i sa veoma nezeljenim posljedicama. Posljedice su aktivnosti recimo da samo ispiju da odspavaju a sve ostalo nije vazno. Neredovno se kupaju, a hrana se donosi na tastaturu, i uglavnom se i ne pojede.

Postoji vise vrsta ovisnika od komputera. Najvise su "Enteri" javljaju se "Gejmeri' koji su opsjednuti igrama. Inace se groze termina "igrice"ha jer je kao neprikladan, buduci da postoje samo filmovi a ne i filmici. Grupa "Surferi" neograniceno lutaju internetom, dok "Downlouderi" skidaju sa interneta sve mada nikad to i ne pogledali. Veoma izrazena grupa "Chateri" opsjednuti internet dopisivanjem i koji uzivaju u electronskoj posti, provodeci sate i sate cekajuci na postu. Zatim "Forumas" evo jednog koji vam pise ovo, hahahah, su ucesnici maratonskih diskusija na internet forumima. Interesantno je da su net ovisnici uglavnom intelektualci, recimo dobri djaci, bivsi biznismeni koji su propali i dozivjeli bankrot mozda bas zahvaljujuci internetu.

Sta je najteze. Najteze je ovisniku od pc stvoriti svijest da problem zaista postoji. A nije ni malo bezazlen. Upotreba interneta se sve vise povecava i ovisnik pocinje da trpi cak i fizike posljedice, kao sto su slabljenje vida, sluha, stradanje kicme, ali i pojava hemoroida i slabije cirkulacije zbog predugog sjedenja.

Tretman odvikavanja od komputera su intezivni i traju dosta dugo. Koristi se edukativna, rekreativna i savjetodavna terapija. Nego najbitnije je prihvatiti realnost i priznati stvarnost. Lijecenje je slicno kao kod ovisnika od alkoholizma ili narkomanije, ali komputerski zavisnici su u malo boljoj poziciji, jer oni ne moraju kao narkomani ili alkoholicari da se zauvijek odreknu strasti svog proroka.
Na vrh Go down
Sponsored content





Fatina ordinacija i apoteka - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Fatina ordinacija i apoteka   Fatina ordinacija i apoteka - Page 3 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Fatina ordinacija i apoteka
Na vrh 
Stranica 3/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-
» Smijesne slike
» Fatina svastara-bujrum

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Bih-Geto :: Zabava :: Fatina soba-
Idi na: